Pánik lett úrrá az Európai Bizottságban: mindent borított Orbán Viktor legújabb húzása

Alternatív lehetőségek után kezdtek el kutatni.

Közép-Kelet-Európában egyedül nálunk volt alacsonyabb a GDP-arányos államadósság 2024 végén, mint az 2010 elején.
Sebestyén Géza közgazdász megosztott egy ábrát, amely az Eurostat adatai alapján készült. Az ábra a Közép-Kelet-Európa országok GDP-arányos államadósságának alakulását mutatja a 2010 első negyedéves szintjéhez képest. A növekvő görbék emelkedő, a csökkenő görbék mérséklődő eladósodottságot mutatnak. A magyar mutató a vastag narancssárga.
Talabér Krisztián, a Nézőpont Intézet gazdasági elemzője így kommentálta a látottakat: „Tévhit, hogy Magyarországon egekbe nőtt az államadósság. A valóság az, hogy
Magyarországon ma a GDP-arányos államadósság alacsonyabb (73 százalék), mint a 2010-es kormányváltáskor (80 százalék).
Közép-Kelet-Európa országai közül egyedül Magyarországnak volt alacsonyabb 2024 végén a GDP-arányos államadóssága, mint az 2010 elején.”
Hozzátette: „Magyarország jelentős eladósodás nélkül tudott fejlődni az elmúlt másfél évtizedben. Ugyanezen időszak alatt Bulgária közel megduplázta, Románia több mint megduplázta, Észtország pedig megháromszorozta a GDP-arányos államadósságának mértékét (2010=100%).
A régió több országának fejlődése tehát jelentős eladósodás mellett történt. Ennek árát a következő évtizedekben fogják megfizetni,
amelynek költsége immár fékezni fogja a gazdaságuk eddigi növekedését.”
Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője úgy véli, „a vizsgált időszak három, jól elkülöníthető részre osztható. 2010 és 2020 eleje között az eladósodottság növekedése volt jellemző a régióban. Ciprus GDP-arányos államadóssága 33 százalékpontot nőtt, Szlovéniáé 31 százalékpontot, Horvátországé pedig 22 százalékpontot.
A legnagyobb adósságcsökkentés Magyarországon történt, nálunk 15 százalékponttal esett az adósságráta.”
Hozzátette:
„A COVID első évében (2020 első negyedéve és 2021 első negyedéve között) kivétel nélkül minden országban nőtt az adósságmutató,
jellemzően jelentős mértékben. Ciprusban a legtöbbet, 24 százalékpontot, míg Bulgáriában a legkevesebbet, 4 százalékpontot. Magyarországon pedig 15 százalékpontot emelkedett a GDP-arányos államadósság. A harmadik szakaszban (2021 első negyedévétől) sok országban jelentősen csökkent az adósságráta (Ciprus esetében 53 százalékpontot, ez volt a legjelentősebb csökkenés), de nagyjából ugyanannyi országban emelkedett – bár ennek mértéke kisebb volt (a leginkább Romániában, 8 százalékponttal). A magyar mutató 6 százalékpontot csökkent ekkor.”
„A magyar adósságpálya így összességében a legjobb képet mutatta az elmúlt közel 15 évben”
– hívta föl a szakember tényekre a figyelmet.
Nyitókép: Facebook